Jak sprawdzić czy jestem w bik

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Kiedy usiłujesz załatać dziurę w budżecie domowym, nie zawsze chcesz prosić o pomoc najbliższe Ci osoby, chociaż chętnie rzuciłyby Ci koło ratunkowe w postaci kilkuset złotych, które spłaciłbyś\-aś w dogodnym finansowo terminie. Wówczas zwracasz się do firmy pożyczkowej, licząc na dyskrecję, dzięki której nikt nie dowie się o Twojej pożyczce. Faktycznie – nikt, oprócz BIK.


BIK – co to jest?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, instytucja przechowująca historie kredytowe osób, które wzięły kredyt, otworzyły w banku linię debetową, skorzystały z karty kredytowej, wzięły pożyczkę na raty lub pożyczkę krótkoterminową w firmie pożyczkowej współpracującej z BIK. BIK to inna instytucja niż BIG (Biuro Informacji Gospodarczej). Jeżeli figurujesz w BIK, nie przypina Ci to automatycznie łatki dłużnika.


Jestem w BIK?

Jeżeli podpisywałeś/-aś kiedyś umowę kredytu w banku, prawdopodobnie wyraziłeś/-aś zgodę na przekazywanie swoich danych do BIK. Jest to konieczne do udzielenia kredytu.

Kiedy Ty spłacasz kredyt, bank przekazuje do BIK informacje zarówno o terminowo spłacanych ratach, jak i wszelkich spóźnieniach. Dzięki pozytywnej historii kredytowej w BIK banki i firmy pożyczkowe z aprobatą przyjmują Twój wniosek o kredyt lub pożyczkę, bo wiedzą, że mogą na Tobie polegać.

BIK a BIG – różnice

Biurem Informacji Gospodarczej jest zarówno KRD, ERIF, jak i BIG Info Monitor. Więcej o tych instytucjach i o tym, czy mogą zbierać dane na Twój temat, przeczytasz w artykule o rejestrach dłużników. BIK nie jest Biurem Informacji Gospodarczej. BIK zawiera informacje zarówno o dłużnikach, jak i o osobach mających wszelakie inne zobowiązania finansowe, takie jak kredyty hipoteczne czy aktywne linie debetowe.

O ile BIK przez 5 lat może przechowywać informacje o niespłaconych i spłaconych pożyczkach czy kredytach, o tyle informacja o zadłużeniu zostaje usunięta z BIG w ciągu 14 dni od jego uregulowania. Więcej o zasadach działania BIG przeczytasz w tym artykule Co to jest BIG?

#WSKAZÓWKA BIK przechowuje dane o spóźnieniach w płatnościach, jeżeli zwlekałeś/-aś ze spłatą raty ponad 60 dni i 30 dni minęło od czasu powiadomienia Cię o przekazaniu danych do BIK. Wówczas przez 5 lat te dane są widoczne w BIK – i nie jest potrzebna do tego Twoja zgoda.


Jak sprawdzić swój BIK za darmo online?

Sprawdzenie BIK jest dzisiaj bardzo proste. Bez wychodzenia z domu możesz zobaczyć, czy wszystkie dane w BIK na Twój temat są poprawne i jak przedstawia się Twój profil dla banku, w którym chcesz otrzymać kredyt, lub dla firmy pożyczkowej, która udziela tzw. pożyczek z BIK. Dzięki raportowi BIK online zobaczysz także, czy ktoś chciał wziąć pożyczkę lub kredyt na Twoje nazwisko – wszelkie zapytania o pożyczki trafiają do BIK, firmy i banki widzą więc, jak często składałeś/-aś wnioski i ilu odmówiono.

Raport BIK Plus online – ile kosztuje? Jak pobrać darmowy raport BIK?

Po pierwsze – załóż darmowe konto w BIK i zaloguj się.
Po drugie – wybierz rodzaj raportu z BIK online. Wniosek o raport z BIK? Nie, nie składasz żadnego wniosku w BIK, a raport BIK możesz uzyskać nawet w kilkanaście minut.

Pierwszy raport próbny to demo raportu BIK Profil Kredytowy Plus. Jest bezpłatny, ale nie możesz go wydrukować ani poznać swojego scoringu, czyli punktacji Klienta, według której oceniają Klientów banki.
Pojedynczy raport BIK Profil Kredytowy Plus kosztuje 36 zł. Widzisz w nim:

  • scoring,
  • historię zapożyczeń w trakcie spłaty,
  • historię kredytową (jeżeli wyraziłeś/-aś wcześniej zgodę w banku na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie),
  • listę zapytań, czyli dane o tym, kiedy i do jakiej firmy współpracującej z BIK lub banku został złożony wniosek o pożyczkę lub kredyt.

Pakiet 12 raportów BIK Profil Kredytowy Plus kosztuje 79 zł i starczy Ci na cały rok, jeżeli raz w miesiącu będziesz sprawdzać, czy z Twoją historią kredytową jest wszystko ok.

Po trzecie – wybierz metodę weryfikacji swojej tożsamości. BIK musi mieć pewność, że Ty to Ty, a nie przestępca chcący poznać Twoje dane. Oprócz wykonania przelewu weryfikacyjnego ze swojego osobistego konta bankowego możesz wybrać 1 z 3 opcji:

  1. przesłać do BIK skan dowodu osobistego – jest to bezpieczne, a BIK na swojej stronie pokazuje, jak zabezpieczyć skan dowodu osobistego,
  2. zweryfikować swoją tożsamość za pomocą podpisu elektronicznego – takiego, jaki składasz np. podczas składania PIT-u online (wtedy przelew weryfikacyjny jest zbędny),
  3. zamówić list polecony – w liście poleconym, który tylko Ty możesz odebrać, legitymując się dowodem osobistym, będzie znajdował się kod do wpisania w Twoim panelu użytkownika. Jeśli będzie poprawny, wtedy nastąpi kolejny etap weryfikacji – wpisanie kodu, który BIK wyśle do Ciebie SMS-em. Dzięki tej metodzie też nie musisz przelewać 1 zł ze swojego konta, ale jest to najdłuższa metoda weryfikacji i nie sprawdzi się, kiedy swoją historię kredytową chcesz sprawdzić za 15 minut.

Sprawdź BIK w domu

Po pozytywnej weryfikacji pobierz darmowy raport próbny BIK, aby odpowiedzieć sobie na pytanie „Czy jestem w BIK?”. Jeżeli brałeś wcześniej pożyczkę czy kredyt, które zostały spłacone terminowo, informacje o nich będą widnieć w BIK, o ile w umowie pożyczki lub kredytu wyraziłeś/-aś zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych zobowiązaniach.

#WSKAZÓWKA Warto budować pozytywną historię kredytową, dzięki której jesteś atrakcyjnym Klientem/rzetelną Klientką dla banku lub firmy pożyczkowej.

Jeśli zdarzyły Ci się spóźnienia w spłatach, nie martw się – istnieją tzw. pożyczki bez BIK, czyli oferty firm, które nie sprawdzają Klientów w BIK. Znajdziesz je w naszym rankingu pożyczek bez BIK.