Wykreślenie z bik

Wykreślenie z BIK – jak to zrobić?

W pamięci warto zachowywać tylko pozytywne chwile z życia, podobnie jak warto, aby banki i firmy pożyczkowe poznawały nas przede wszystkim od pozytywnej strony historii kredytowej (płatności). Jeśli przydarzyło Ci się spóźnienie z zapłatą raty za kredyt lub pożyczkę, pewnie chcesz wiedzieć, czy informację o długu można usunąć z rejestru BIK – Biura Informacji Kredytowej. Czyszczenie BIK jest możliwe?

Napisaliśmy dla Ciebie poradnik Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? – kolejny krok to sposoby na wykreślenie z BIK, istnieją bowiem przypadki, w których można usunąć informację o długu z rejestru dłużników.

Wykreślenie z BIK odbywa się na innych warunkach niż wykreślenie z KRD – z Krajowego Rejestru Dłużników informacja o długu znika w ciągu 14 dni od jego spłaty, natomiast informacja o nieregularnie spłacanym kredycie pozostaje w BIK na dłużej.


Oddłużanie i czyszczenie BIK – zrób to sam!

Jest kilka sposobów na tzw. czyszczenie BIK – opinie konsumentów są różne. Niektórzy wolą usunąć informację nawet o kredycie spłaconym w terminie, inni – jak my też rekomendujemy – chcą, aby te informacje widniały w BIK po spłacie kredytu, aby budowały pozytywną historię kredytową.

Niestety czyszczenie historii BIK nie polega na ręcznym i szybkim kasowaniu informacji o sobie. Wniosek o wykreślenie z BIK możesz złożyć w kilku przypadkach.

  • Możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie– nie rekomendujemy. Po co kasować pozytywną historię kredytu, która w przypadku kolejnych wniosków o kredyty lub pożyczki będzie świadczyła na Twoją korzyść? Nie martw się – sąsiad nie zobaczy w BIK, czy aktualnie masz jakiś kredyt lub ile już zaciągnąłeś/-aś w swoim życiu.

  • Minęło już 5 lat od spłaty nieterminowego zadłużenia – stało się. Spłacałeś/-aś kredyt nieregularnie, spóźniałeś/-aś się z ratami, przeciągając w efekcie czas na spłatę kredytu. Te informacje figurują w BIK – ale jeśli minęło już 5 lat od ostatniej spłaty, masz prawo złożyć wniosek o wykreślenie kredytu z BIK. Powinien zostać zaakceptowany, a dane usunięte, dzięki czemu Twoje konto będzie czyste.

  • Twoja historia kredytowa zawiera informacje o kredytach lub pożyczkach, których nie brałeś/-aś, lub o wnioskach, których nie składałeś/-aś – to poważna sprawa. Prawdopodobnie ktoś jest w posiadaniu Twoich danych osobowych, których nie powinien mieć. Wniosek o wyczyszczenie BIK z nieprawdziwych danych powinien zostać zaakceptowany, a Ty pomyśl, czy Twoje dane miały szansę przedostać się w niepowołane ręce. Może pora na zastrzeżenie dowodu w BIK i skorzystanie z funkcji Alert BIK?

Wniosek o wykreślenie z BIK – wzór, jak i gdzie złożyć?

W zakresie kompetencji Biura Informacji Kredytowej nie leży czyszczenie BIK. Wzór pisma do banku o wykreślenie z BIK składasz w banku, w którym wziąłeś/-aś kredyt, miałeś/-aś aktywną linię debetową lub zadłużoną kartę kredytową. Pismo o wykreślenie z BIK zostaje przeanalizowane przez bank i BIK dopiero na wniosek banku podejmuje się czyszczenia historii Twoich długów i nieterminowych spłat.

Czyszczenie BIK – kiedy nie można wykreślić informacji z BIK?

Oddłużanie i czyszczenie BIK nie jest możliwe, jeśli od spłaty felernego kredytu czy nieterminowego spłacenia zadłużenia na karcie debetowej lub kredytowej nie minęło jeszcze 5 lat. Jeśli Twoje spóźnienie w płatności było dłuższe niż 60 dni i minęło 30 dni od dnia otrzymania informacji o przekazaniu danych do BIK, Twoja zgoda nie jest wymagana – będą tam przez 5 lat. Nie można ich wcześniej wykreślić z BIK.

Pamiętaj, że zawsze możesz złożyć wniosek o pożyczkę bez BIK – tym bardziej, jeśli od czasu jednej nieterminowej spłaty Twoja historia kredytowa może być wzorem dla innych lub nie zaciągałeś/-aś żadnych zobowiązań.