Lista dłużników – krajowy rejestr dłużników

Lista dłużników Krajowy Rejestr Długów„Największa w Polsce platforma wymiany informacji gospodarczych” – tak o sobie pisze KRD (Krajowy Rejestr Długów), czyli jedno z polskich biur informacji gospodarczej, potocznie nazywane krajowym rejestrem dłużników. Najszerszej znane, kojarzone jako główny krajowy rejestr długów, chociaż nie istnieje tylko jeden rejestr skupiający wszystkich dłużników w Polsce.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić się w KRD?
Masz niespłacony/spłacony dług i chcesz sprawdzić, czy dług jest zapisany w KRD lub innym rejestrze dłużników? Chcesz dowiedzieć się, jak KRD może zapobiegać wzięciu przez oszustów kredytów na Twój numer PESEL i powstrzymać Cię przed podjęciem pracy w zadłużonej firmie?


KRD – co to jest Krajowy Rejestr Długów?

KRD – podobnie jak BIG InfoMonitor, ERIF, KBIG i KDIT – to BIG, czyli biuro informacji gospodarczej, które przechowuje i udostępnia dane o zaległych zadłużeniach, ale także pozytywne informacje o rzetelnym, regularnym wywiązywaniu się z płacenia rozmaitych rachunków: od kablówki przez rachunek za wodę po telefon i Internet czy raty za sprzęt elektroniczny.

O ile do BIK-u dopisują klientów przede wszystkim banki i firmy pożyczkowe (zobacz, jak sprawdzić się w BIK), o tyle do KRD może Cię wpisać firma z branży handlowej, energetycznej, transportowej itp.

Krajowy rejestr dłużników – lista nazwisk

Lista dłużników w Krajowym Rejestrze Długów (nazwiska) nie jest publicznie dostępna. Nie istnieje ogólnodostępna czarna lista dłużników – nazwiska dłużników dopisanych do KRD nie są do wglądu dla każdej osoby, która np. chciałaby sprawdzić, czy sąsiad płaci regularnie czynsz mieszkaniowy.

Krajowy rejestr dłużników osoby prywatne traktuje w inny sposób niż przedsiębiorców chcących sprawdzić potencjalnych kontrahentów, klientów i pracowników w rejestrze długów.

Jak sprawdzić siebie, osobę prywatną i firmę w Krajowym Rejestrze Długów?

Jako konsument masz ograniczony dostęp do listy dłużników w Polsce. Możesz sprawdzić siebie w KRD bezpłatnie raz na pół roku i dowolnego przedsiębiorcę, który się o tym dowie, ale nie możesz sprawdzić w KRD dowolnego konsumenta. Dzięki KRD dowiesz się na przykład, czy potencjalny nowy pracodawca jest wypłacalny.

Jako przedsiębiorca możesz sprawdzić siebie w KRD, dowolnie inne firmy według ich NIP-u oraz konsumentów za ich zgodą, np. klienta chcącego zakupić sprzęt na raty, potencjalnego pracownika czy kontrahenta. Żadna lista osób prywatnych KRD nie jest Ci udostępniana.

Sprawdzenie osoby prywatnej w KRD wymaga jej zgody pisemnej lub ustnej oraz znajomości numeru PESEL. Jeżeli ma założone konto w KRD, dowie się o jej sprawdzaniu, rzucając okiem na listę w panelu lub otrzymując specjalne powiadomienie od KRD.


Jak wyczyścić krajowy rejestr dłużników KRD?

Lista dłużników jak wyczyścić

Jedynym sposobem na usunięcie danych z KRD jest po prostu spłacenie długu, a następnie sprawdzenie, czy w ciągu 14 dni od daty spłacenia zadłużenia wpis został usunięty. Jeżeli tak się nie stało, a wierzyciel nie zgłosił informacji do KRD, może zapłacić wysoką grzywnę.

Czarna lista dłużników – jak sprawdzić osoby prywatne w ERIF?

Rejestr dłużników ERIF, czyli kolejnego biura informacji gospodarczej, działa jak krajowy rejestr dłużników KRD. Baza ERIF może zawierać informacje o aktualnych dłużnikach w Polsce, jak i informacje pozytywne o osobach, które regularnie płacą rachunki firmom telekomunikacyjnym, spłaciły terminowo w ratach telewizor czy pod względem opłacania czynszu mieszkaniowego są wzorem dla innych lokatorów.

Krajowy rejestr dłużników ERIF jest prowadzony przez firmę windykacyjną KRUK SA. Ze strony internetowej ERIF możesz pobrać bezpłatny raport na swój temat. Jeden na pół roku jest darmowy.

Jak wyczyścić ERIF?

Spłać swój dług, który został wpisany do ERIF, a informacja o zadłużeniu zostanie usunięta na wniosek wierzyciela. Nie ma innego sposobu na usunięcie danych z ERIF, KRD i BIG InfoMonitor, chyba że dane przypisane do Ciebie są nieprawdziwe i powstały w wyniku pomyłki lub oszustwa, np. ktoś ukradł Ci dowód i zdążył z niego skorzystać, zanim kradzież dokumentu została zgłoszona.

Krajowy rejestr dłużników – jak sprawdzić siebie i osoby prywatne w BIG InfoMonitor?

Zarejestruj się na stronie BIG InfoMonitor i potwierdź swoją tożsamość, aby zobaczyć, czy w BIG InfoMonitor znajdują się informacje o Twoich niezapłaconych rachunkach lub czy wierzyciel nie zapomniał zgłosić w terminie spłacenia długów. Dowiesz się też, czy np. Twój pracodawca sprawdzał Cię w krajowym rejestrze dłużników bez Twojego pozwolenia.

Lista dłużników – osoby prywatne w Krajowej Informacji Dłużników Telekomunikacyjnych

KIDT to biuro informacji gospodarczej, które prowadzi rejestr długów przede wszystkim dla branży telekomunikacyjnej, ale przyjmuje też wpisy od innych firm. Podobnie jak w przypadku innych krajowych rejestrów dłużników pobranie raportu z KIDT jest bezpłatne raz na pół roku, a rejestracja przebiega na tych samych zasadach. Czyszczenie KIDT także polega po prostu na spłaceniu swoich długów, np. zaległego rachunku za Internet czy abonament na komórkę.

Krajowy rejestr dłużników – lista Krajowego Biura Informacji Gospodarczej

KBIG jest mniej znanym rejestrem dłużników w porównaniu do takich biur informacji gospodarczej jak KRD czy BIG InfoMonitor, dlatego też istnieje mniejsze ryzyko umieszczenia informacji o Twoim długu akurat w KBIG, chyba że wierzyciel będzie chciał, abyś figurowała/-a jako dłużnik we wszystkich rejestrach dłużników w Polsce. Rejestracja, pobranie bezpłatnego raportu raz na pół roku, sprawdzenie zapytań o swój PESEL – to wszystko wygląda podobnie. Wystarczy wejść na stronę KBIG i podążać za czytelnymi, prosto opisanymi krokami.

Gdzie wziąć pożyczkę bez sprawdzania w bik?