BIG InfoMonitor, KRD oraz ERIF to polskie biura informacji gospodarczej. Istnieje także KBIG (Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej) oraz piąte – KIDT, czyli Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych. Często BIG jest identyfikowane z Biurem Informacji Gospodarczej, jednak takich biur w Polsce jest kilka i każde z nich może zawierać informacje o innych dłużnikach.
KRD podaje, że aż 76% firm sprawdzających klientów odkryło, że co najmniej jeden z nich był dłużnikiem notowanym w KRD. „Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?” – w prosty sposób, który opisaliśmy dla Ciebie krok po kroku.
Ale czy wiesz, że możesz być w KRD, ale niekoniecznie w innej bazie dłużników? Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz w rejestrze BIK (Biurze Informacji Gospodarczej – zobacz artykuł Jak sprawdzić BIK?) ze względu na kredyt i np. w KRD przez niezapłacony rachunek za wodę.
Krajowy Rejestr Długów – jak działa?
Możesz widnieć w KRD z powodu niezapłaconej raty kredytu, zaległego rachunku za energię czy nieopłaconej kablówki, ale BIG InfoMonitor może mieć informację tylko o kredycie, a ERIF w ogóle nie mieć Cię w rejestrze długów.
Zależy to od poszczególnych firm i instytucji, które współpracują z biurami informacji gospodarczej. Firma pożyczkowa może przekazać dane o zalegającym pożyczkobiorcy tylko do jednego albo do wszystkich BIG-ów. BIG-i są wobec siebie konkurencyjne, zarabiają bowiem też na udostępnianiu raportów. Ale pokażemy Ci sposób na darmowe sprawdzenie się w KRD, BIG InfoMonitor i ERIF. Przeczytasz o nich więcej w artykule Co to jest BIG – Biuro Informacji Gospodarczej?
Krajowy Rejestr Długów – lista nazwisk
Zarówno jako przedsiębiorca, jak i konsument nie możesz uzyskać dostępu do listy wszystkich nazwisk dłużników w Krajowym Rejestrze Długów bez ich wiedzy. Jako przedsiębiorca i konsument możesz np. zweryfikować dowolnego przedsiębiorcę bez ograniczeń, ale w pozostałych przypadkach istnieją już ograniczenia.
Krajowy rejestr dłużników – osoby prywatne
Jako konsument w KRD i innych rejestrach dłużników online możesz:
- raz na pół roku sprawdzić bezpłatnie swój profil,
- sprawdzać bez ograniczeń przedsiębiorców, jeżeli zastanawiasz się np. nad zmianą pracy i chcesz sprawdzić pracodawcę, lub chcesz wziąć telewizor na raty i chcesz zobaczyć, czy firma nie jest wydmuszką.
Bez zgody innych konsumentów i znajomości ich numeru PESEL nie powinieneś ich sprawdzać. Teoretycznie zgoda mogłaby zostać wydana nawet ustnie, praktycznie – lepiej mieć potwierdzenie pisemne, gdyby KRD chciało zweryfikować, dlaczego np. sprawdzasz 10 różnych osób z rzędu. Możesz więc zobaczyć, czy sąsiad regularnie płaci za wodę i czy potencjalny najemca Twojego mieszkania nie ma długów, jeżeli masz ich zgodę i numer PESEL.
Krajowy rejestr dłużników – lista dłużników niewypłacalnych dla firm?
Jako przedsiębiorca w KRD i pozostałych rejestrach dłużników w Internecie możesz:
- sprawdzać dowolnie i bez ograniczeń innych przedsiębiorców,
- sprawdzać konsumentów – ale tylko za ich zgodą. W takim wypadku osoba, którą chcesz sprawdzić, dowie się o wniosku i może odmówić. Jednak jeśli nie ma nic do ukrycia, nie powinna tego robić, aby nie rzucać na siebie cienia podejrzeń. Jeśli wyrazi zgodę, w rejestrze zapytań o jej dane pojawi się nazwa Twojego przedsiębiorstwa.
Po zalogowaniu do KRD jako przedsiębiorca otrzymasz dane o potencjalnych długach kontrahenta, ale KRD to nie KRDN – Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, który należy sprawdzić osobno.
Rejestr dłużników ERIF, BIG InfoMonitor, KRD – logowanie do rejestru dłużników
Jeżeli interesuje Cię logowanie do KRD, postępujesz krok za krokiem według instrukcji na stronie konsument.krd.pl. Obowiązują podobne zasady jak przy sprawdzaniu siebie w BIK, o którym napisaliśmy ten artykuł.
#Wskazówka Jeżeli chcesz, podczas rejestracji możesz wyrazić zgodę na przekazywanie pozytywnych informacji na Twój temat przez wszelakie firmy, którym opłacasz rachunki – czy to za wodę, czy za kablówkę. Warto zaznaczyć tę opcję, aby budować swoją pozytywną historię płatniczą i wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie np. na banku, kiedy będziesz starać się o kredyt.
Po założeniu konta i zalogowaniu się możesz sprawdzić się w KRD, ERIF czy BIG InfoMonitor po raz pierwszy za darmo. Przeczytaj także, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową z BIK-iem i BIG-iem.
#Wskazówka Widniejesz w rejestrze dłużników przez zaległy rachunek lub spóźnienie z ratą kredytu, a potrzebujesz pożyczki? Zobacz nasz ranking pożyczek bez BIK i KRD lub ranking pożyczek bez BIG w zależności od tego, w jakim rejestrze długów jesteś.
KRDN, czyli Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych – jak sprawdzić listę nazwisk?
Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych prowadzi rejestr dłużników na innych zasadach niż rejestr dłużników KRD, ERIF czy BIG InfoMonitor. Tutaj www.krdn.pl/orejestrze/ sprawdzisz, jacy dłużnicy są wpisywani do KRDN. Jeżeli jako przedsiębiorca lub osoba prywatna chcesz sprawdzić inną osobę, musisz albo udać się do sądu rejonowego, albo złożyć odpłatny wniosek (za 30 zł) na stronie internetowej www.ekrs.pl.